Jak dobrać idealny komparator wideospektralny – 4 modele które musisz znać

WPROWADZENIE

Dobór odpowiedniego komparatora wideospektralnego to nie tylko kwestia techniczna, ale także strategiczna inwestycja.

Ten przewodnik został stworzony z myślą o decydentach z różnych branż — organów ścigania, kontroli paszportowej, laboratoriów kryminalistycznych i instytucji finansowych — aby pomóc w zrozumieniu funkcji i możliwości komparatorów wideospektralnych z linii produktów Regula.

Zagłębmy się więc w linię wideokomparatorów marki Regula, aby wybrać dla Ciebie najlepsze urządzenie do badania dokumentów na poziomie zaawansowanym.

Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy, jest rozmiar urządzeń. Największym modelem jest flagowy Podwójny komparator wideospektralny Regula 4308, natomiast najmniejszym—przenośny komparator Regula 4305DMH. Jednak rozmiar to nie jedyna różnica. Wraz ze wzrostem numeru modelu, rosną także jego możliwości, takie jak:

  • Wbudowane narzędzia (np. spektrometr, moduł analizy hiperspektralnej)
  • Komputer PC
  • Liczba źródeł światła
  • Rozdzielczość kamer
  • czy inne funkcje.

Regula 4308: Absolutny flagowiec

Regula 4308 to najbardziej zaawansowane rozwiązanie, zaprojektowane do profesjonalnych środowisk laboratoryjnych. Jest to najbardziej rozwinięty komparator wideospektralny w całej linii produktów Regula. Jego duże rozmiary pozwalają na analizę obiektów od kart identyfikacyjnych po wielkogabarytowe przedmioty, takie jak stare księgi hotelowe, archiwalne dokumenty w formacie A3 czy obrazy. Zdejmowane boczne panele ułatwiają umieszczenie obiektu wewnątrz, a ruchoma górna kamera zapewnia precyzyjne ustawienie ostrości.

Regula 4308 jest wyposażona w niezrównane możliwości, w tym:

  • Górny i dolny system optyczny – umożliwia badanie obiektu z obu stron bez konieczności jego odwracania.
  • Ponad 40 rodzajów źródeł światła – 99% z nich to diody LED, co gwarantuje wyjątkową precyzję i trwałość.
  • 4095 kombinacji źródeł światła z filtrami – zapewnia swobodę w analizie.
  • 320-krotne powiększenie optyczne.
  • Zmotoryzowany stolik obiektowy – pozwala na precyzyjne pozycjonowanie dokumentów o różnych rozmiarach i stopniu delikatności.
  • Zmotoryzowane światła ukośne – umożliwiają dopasowanie kąta oświetlenia do grubości i głębokości badanych elementów, zwiększając skuteczność wyników.
  • Moduł analizy hiperspektralnej – otwiera możliwości różnicowania atramentów w dokumentach i banknotach.
  • Wbudowany spektrometr – umożliwia pomiar właściwości kolorystycznych (absorpcji, odbicia i fluorescencji) tuszów.
  • Moduł rekonstrukcji 3D – tworzy trójwymiarowy model powierzchni dokumentu, pozwalając określić kolejność nanoszenia kresek w dokumentach pisanych odręcznie.

Weźmy jako przykład wąskopasmowe źródła światła. Są one przeznaczone do badania luminescencji podczerwonej i mogą pomóc w ujawnieniu dodatków w ręcznie pisanych tekstach oraz zmian dokonanych poprzez trawienie i wymazywanie. Oczywiście służą także do analizy luminescencji IR w dokumentach podróżnych oraz banknotach.

Regula 4308 posiada 12 wąskopasmowych źródeł światła o różnych długościach fali – począwszy od 395 nm, aż do 735 nm. Mogą być one używane oddzielnie, wzmacniane lub łączone z innymi wąskopasmowymi źródłami światła. Filtry dostosowane do danej długości fali są wybierane automatycznie, ale można je zmieniać dla celów eksperymentalnych.

Badanie czeku pod światłem białym i światłem zielonym o długości fali 530 nm. Zapis, który w świetle białym ukazuje się jako „siedemnaście” (seventeen) pod światłem zielonym okazuje się przerobionym zapisem „siedem” (seven), co zostało ujawnione dzięki wizualizacji luminescencji podczerwonej.

Początkowy tekst „A517” został napisany markerem z końcówką do wymazywania. Został on usunięty i pokryty nowym tekstem „2400”. Jednak początkowy tekst został ujawniony przy użyciu niebieskiego 450 nm i fioletowego 395 nm

Jednocześnie możliwości systemu optycznego z 320-krotnym powiększeniem pozwalają na wykrycie nawet najmniejszych zmian w kreskach pisma lub strukturze papieru. Dodatkowo, obecność dolnego systemu optycznego umożliwia natychmiastowe przełączenie się na analizę podejrzanego miejsca na odwrocie dokumentu, co pozwala na identyfikację ewentualnych śladów chemikaliów, które przeniknęły przez papier, „nowych” kresek, różnic w nacisku pisma oraz innych nieregularności.

Urządzenie pozwala nie tylko na zaawansowane badanie dokumentów. Funkcje takie jak dwa systemy optyczne (dwie kamery), ruchomy stolik oraz regulowane źródła światła bocznego zapewniają bezdotykowe badanie innych obiektów umieszczonych w urządzeniu.

Wszystkie manipulacje obiektem są sterowane za pomocą oprogramowania Regula Forensic Studio (RFS). Jest to szczególnie cenne przy mikropozycjonowaniu obiektów pod bardzo dużym powiększeniem lub analizie „niewygodnych” obiektów o nieregularnych kształtach.

Holenderska waza o nieregularnym kształcie, której dno byłoby trudne do zbadania bez kamery dolnej.

Badanie mlecznika z czasów NRD. Obecność kamery na dnie zapewnia bezpieczeństwo obiektu podczas badania dna, ponieważ ma ono wartość artystyczną i historyczną

Jest to niezbędne urządzenie do badania dokumentów na poziomie zaawansowanym dla organizacji wymagających najwyższej dokładności i niezawodności, w tym państwowych laboratoriów kryminalistycznych i policyjnych, agencji kontroli paszportowej i banków krajowych.

Mimo szerokiego zakresu funkcjonalności komparatora Regula 4308, można go jeszcze rozszerzyć o szeroki zakres narzędzi peryferyjnych, takich jak:

  • Trinokularowy mikroskop stereoskopowy Regula 5003: system optyczny Greenough, regulowane powiększenie do 420x, oraz źródła światła białego o różnych intensywnościach.
  • Wizualizator magnetooptyczny Regula 4197
  • Stolik przechylny: najlepszy do wizualizowania OVI, DYNAPRINT®, FUSE-ID i innych specjalistycznych elementów zabezpieczających.
  • Termostolik: do badania tuszy termochromowych
  • Polaryzator: do sprawdzania etykiet gwarancji produktu i chronionych oznaczeń geograficznych na lekach, napojach i innych produktach.
  • Lusterko do badania krawędzi dokumentu: do szczegółowej analizy krawędzi dokumentu zawierającej numer seryjny, lub do obserwacji szwu paszportowego lub OVI.

Regula 4306: Flagowy charakter w kompaktowej obudowie

Wybór odpowiedniego komparatora wideo spektralnego może wiązać się z dylematem dotyczącym jego umiejscowienia. Ograniczenia przestrzenne sprawiają, że niemożliwe lub niepraktyczne może być pomieszczenie dużego urządzenia, jakim jest Regula 4308. W takim przypadku eksperci kryminalistyczni mogą potrzebować urządzenia, które będzie znacznie bardziej kompaktowe, z nieco skromniejszymi specyfikacjami technicznymi, ale zachowującym bardzo podobny, flagowy charakter.

Dlatego firma Regula zaprojektowała to praktyczne urządzenie: Regula 4306. Ma ono podobne możliwości jak model flagowy, a jednocześnie zachowuje kompaktowość i przystępną cenę.

Oprócz modułów hiperspektralnych i rekonstrukcji 3D, komparator wideospektralny Regula 4306 posiada ponad 40 rodzajów źródeł światła (wszystkie to diody LED), 60-krotne powiększenie optyczne oraz ręcznie regulowane źródła światła bocznego (kąt jest automatycznie obliczany w interfejsie oprogramowania RFS, dzięki czemu użytkownik będzie mógł wprowadzić konkretną wartość kąta w raportach).

Nawet grube dokumenty mogą być badane za pomocą Regula 4306, za sprawą wysuwanego panelu dolnego, co zwiększa obszar roboczy.

Dzięki wysuwanemu panelowi dolnemu, Regula 4306 pozwala na badanie grubych obiektów, takich jak książki.

Urządzenie nie posiada wbudowanego spektrometru, ale można do niego łatwo podłączyć przenośny spektrometr-mikroskop Regula 5006. Ten kompaktowy dodatek umożliwia pełne badania spektralne bez uszczerbku dla zajmującej niewiele miejsca konstrukcji urządzenia.

Ze względu na niewielkie rozmiary i możliwość przeprowadzania szerokiej gamy badań, Regula 4306 jest bardzo mile widziana zarówno w laboratoriach centralnych, jak i regionalnych, gdzie przestrzeń może być ograniczona.

Regula 4307: Wysoce adaptacyjny

Jest to najbardziej konfigurowalny komparator wideospektralny, zaprojektowany z myślą o profesjonalistach, którzy mają precyzyjne wymagania co do funkcji i narzędzi potrzebnych w zakresie swoich badań.

Dzięki około 32 możliwym modyfikacjom, Regula 4307 stanowi doskonałą bazę do integracji specyficznych narzędzi i źródeł światła dostosowanych do Twoich potrzeb. Może zawierać wbudowany komputer, spektrometr, moduł 3D, źródła światła Anti-Stokes, aparat o rozdzielczości 14 MP oraz inne funkcje i narzędzia. Ten komparator wideospektralny oferuje doskonały kompromis wielkości między modelami Regula 4308 a Regula 4306.

Dzięki tej elastyczności jest to rozwiązanie, które można idealnie dostosować do własnych potrzeb i budżetu. Dlatego też jest ono szczególnie popularne wśród laboratoriów regionalnych, których zadaniem jest maksymalizacja dostępnych zasobów.

Regula 4305DMH: Małe, ale potężne urządzenie do badania autentyczności dokumentów

Na końcu listy znajduje się najbardziej kompaktowy z komparatorów wideospektralnych.

Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, Regula 4305DMH oferuje imponującą gamę 21 źródeł światła. Urządzenie zostało zaprojektowane tak, aby działać bezproblemowo z oprogramowaniem RFS, zapewniając zaawansowane funkcje po podłączeniu do komputera. Może jednak być również używane samodzielnie, dzięki wbudowanemu ekranowi, który wyświetla poziomy powiększenia i aktywne tryby, a także intuicyjnym przyciskom umieszczonym bezpośrednio na obudowie urządzenia.

Dodatkowo możliwość zasilania z gniazda samochodowego 12V sprawia, że jest to idealny wybór do mobilnych laboratoriów, zapewniając wygodę podczas pracy w terenie.

Funkcjonalność urządzenia można rozszerzyć za pomocą modułów dodatkowych, takich jak:
✔ Termostolik
✔ Lupa spektralno-luminescencyjna Regula 4147
✔ Wizualizator magnetooptyczny Regula 4197

Dzięki temu Regula 4305DMH jest wszechstronnym rozwiązaniem do szerokiej gamy zastosowań.

Badanie dokumentów: lumiescencja Antystokesowska w paszporcie Stanów Zjednoczonych z użyciem Regula 4147

Badanie banknotów: luminescencja Antystokesowska na banknocie 50 yuanów wydanym w 2019 roku z użyciem Regula 4147

Badanie tuszu termochomowego na Irlandzkim paszporcie wydanym w 2013 roku z użyciem stolika termicznego Regula

Został on specjalnie zaprojektowany do swobodnego użytku w małych laboratoriach, autobusach Schengen i innych mobilnych konfiguracjach laboratoryjnych.

Bonus: 7 cudów komparatorów wideospektralnych Regula

  • Źródła światła LED – Przejście na LED-y, również w zakresie UV, zapewnia wszystkie zalety tej technologii: wysoką efektywność energetyczną, długą żywotność i niską emisję ciepła. Komparatory wideospektralne Regula są wyposażone w pełni lub prawie w 100%-ach w źródła światła LED.
  • Regula Forensic Studio (RFS) – Uniwersalne oprogramowanie sterujące dla wszystkich urządzeń kryminalistycznych Regula. Jest wieloplatformowe i umożliwia użytkownikom sterowanie urządzeniami, wykonywanie pomiarów, przetwarzanie obrazów, generowanie raportów, a nawet tworzenie własnych automatyzacji za pomocą skryptów.
  • Wbudowany czytnik chipów RFID – Wszystkie modele posiadają moduł RFID, który umożliwia pełną weryfikację elektronicznej strony dokumentów poprzez sprawdzanie integralności chipu oraz odczyt tożsamości.
  • Detekcja fluorescencji Anti-Stokes* – Komparatory wideospektralne są wyposażone w specjalne źródło światła (szerokopasmowe IR 970–990 nm), które umożliwia badanie zabezpieczeń drukowanych tuszami Anti-Stokes. Takie oznaczenia znajdują się m.in. w paszportach USA (seria 2013), Austrii (seria 2023), Danii (seria 2021), Szwajcarii (seria 2010) i innych krajów, również Polski.
  • Obrazowanie hiperspektralne* – Moduł hiperspektralny umożliwia nieniszczącą analizę dokumentów pisanych odręcznie i drukowanych, banknotów, akt historycznych itp., co pozwala na wykrywanie fałszerstw i identyfikację pierwotnej treści.
  • Cicha praca i wytrzymała konstrukcja – Zastosowanie nowoczesnych technologii chłodzenia gwarantuje bezgłośną pracę urządzeń oraz chroni ich wnętrze przed osadzaniem się kurzu.
  • Rekonstrukcja 3D* – Tworzenie modeli 3D umożliwia badanie reliefu powierzchni oraz analizę nakładających się obiektów, takich jak dwie sygnatury lub podpis i toner drukarki laserowej.

*Nie dotyczy modelu Regula 4305DMH.

Wnioski

Jeśli nadal masz wątpliwości, nie wahaj się skontaktować z naszym zespołem sprzedaży. Z przyjemnością udzielimy kompetentnych porad i pomocy w wyborze komparatora wideospektralnego, który spełni Twoje oczekiwania. Badanie dokumentów, badanie banknotów czy też prace na inncyh obiektach, napisz do nas, a my pomożemy z dobraniem odpowiedniego urządzenia.

Oryginalny tekst artykułu znajdziesz pod poniższym linkiem/The original text of the article can be found at the link: https://regulaforensics.com/blog/regula-video-spectral-comparators/ 

Newsletter

Subskrybuj nasz Newsletter i bądź na bieżąco!

Otrzymuj informacje o nowościach technologicznych i aktualnościach, nowych wpisach, produktach, usługach ze świata obronności, bezpieczeństwa, kryminalistyki

Arrow Long Kontakt z nami

Napisz do nas