Weryfikacja biometryczna
Trudno jest wyobrazić sobie współczesny świat bez biometrycznej identyfikacji człowieka. Technologie cyfrowe są coraz szerzej wykorzystywane do autoryzacji użytkownika na różnorodnych platformach, od mediów społecznościowych poczynając a na systemach bankowych i rządowych kończąc. Realizują one tam między innymi zapewnienie bezpieczeństwa oraz konstytucyjnych praw i swobód obywatelskich.
Konieczność niezawodnej identyfikacji osób już dawno przestała być domeną straży granicznej i policji i rozprzestrzeniła się także w tak zwanym sektorze prywatnym. w którym coraz częściej i powszechniej wykorzystuje się czytniki dokumentów, takie jak np. Regula 70X4M.
Zazwyczaj tożsamość osoby weryfikuje się w trakcie kontroli dokumentów tożsamości, weryfikując ich autentyczność i ważność. Weryfikacja taka jest efektywnie realizowana za pomocą funkcji automatycznej kontroli autentyczności dokumentów oprogramowania Regula Document Reader SDK dla sprzętu. Jednak, pomimo tego koniecznie należy upewnić się, że dokument jest przekładany przez jego właściwego użytkownika, zwłaszcza przy procedurach zdalnej rejestracji i autoryzacji.
Weryfikacja twarzy
Z odpowiedzią na to wyzwanie przychodzi automatyczna weryfikacja twarzy – najszybszy i najbardziej niezawodny sposób na potwierdzenie tożsamości użytkownika, wykorzystujący technologię biometryczną. Jak wiadomo, nie ma na świecie dwóch identycznych twarzy, nawet wśród bliźniaków. Indywidualne rysy twarzy każdej osoby stanowią unikalny zestaw cech identyfikacyjnych. Nie bez powodu od ponad 100 lat na dokumentach tożsamości widnieje wizerunek właściciela. Rozwiązanie to musi sprostać wysoko postawionym wymaganiom.
Automatyzacja tego procesu wymaga rozwiązania, które w krótkim czasie i z wysoką precyzją porówna portret ze strefy wizualnej dokumentu z portretem zapisanym na chipie RFID (jeżeli jest dostępny), jak i z obrazem twarzy osoby przedstawiającej dany dokument. Dodatkowo może zaistnieć konieczność porównania twarzy z innymi źródłami obrazu, takimi jak selfie lub baza danych osób poszukiwanych.
Zdjęcia załączone do dokumentów są wykonywane w bliskich ideałowi warunkach. Obraz przechwytywany przez kamerę na żywo będzie najprawdopodobniej odbiegał od tych warunków w kwestii oświetlenia obrazu, występowania odblasków i cieni czy posiadania niejednorodnego tła. Dodatkowo osoba może nie trzymać głowy w odpowiedniej pozycji. W gruncie rzeczy występuje wiele czynników, również niewymienionych powyżej, które mogą zakłócać proces weryfikacji.
Regula Face SDK
Z tego powodu oprogramowanie Regula Face SDK posiada wbudowane algorytmy, które pozwalają analizować obraz w czasie rzeczywistym i automatycznie przechwytywać najlepszy z możliwych obrazów do porównania. Ponadto szeroko stosowana jest sztuczna inteligencja do neutralizacji czynników maskujących: wąsów, brody, uśmiechu, okularów, również przeciwsłonecznych, nakryć głowy, masek medycznych, słuchawek itd. Technologia pozwala również określać prawdopodobny wiek osoby na obrazie.
Kolejnym wyzwaniem jest wykrycie manipulacji obrazami statycznymi: oszuści mogą wykorzystywać zdjęcie portretowe osoby, próbując przejść weryfikację za pomocą wideo na żywo. Rozwiązanie detekcji aktywności życiowej (ang. Liveness check) pozwala na zweryfikowanie obecności żywej osoby na obrazie z kamery wideo.
Współczesne zagrożenia – morfing
Jeszcze innym, bardziej skomplikowanym sposobem na podszywanie się pod obcą osobę, jest morfing, czyli połączenie dwóch wizerunków w jeden. Osiąga się to za pomocą odpowiedniego oprogramowania, które, biorąc pod uwagę cechy morfologiczne twarzy, łączy dwa wizerunki w jeden, wizualnie podobny do obu oryginalnych zdjęć, lecz nienależący do żadnego. Takim dokumentem mogą posługiwać się obie osoby, ponieważ, zwłaszcza w ramach ręcznej weryfikacji dokumentu, np. przez pracowników banku. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy procedury wydawania dokumentu zakładają przyniesienie własnego zdjęcia do urzędu. Jeżeli na tym etapie nie zauważy się problemu, oszuści mogą otrzymać całkowicie autentyczny dokument, w którym zmorfowane zdjęcie będzie widniało nie tylko w strefie wizualnej, ale również na chipie RFID.
Aby temu zaradzić potrzebna jest krzyżowa weryfikacja zdjęć ze strefy wizualnej ze zdjęciami z chipu RFID, gdy zmorfowane zdjęcie zostało podmienione za autentyczne w wyniku przerobienia dokumentu. Taką weryfikację zapewnia oprogramowanie Regula Document Reader SDK, obsługujące czytniki dokumentów. Proces morfingu nie jest też idealny i choć może on oszukać ludzkie oko, nie oszuka algorytmów Regula Face SDK, które analizuje cechy biometryczne twarzy i jest w stanie rozpoznać nieprawidłowości nawet w zmorfowanym zdjęciu.
Narzędzia w walce z oszustami
Podsumowując, można stwierdzić, że walka z wykorzystaniem cudzej tożsamości poprzez porównanie twarzy w dokumentach jest procesem ciągłym, którego skuteczność wiąże się z rozwojem i doskonaleniem technologii. Oprócz wymienionych problemów, wskazać należy rozwój tak zwanych Deep Fake’ów, obrazów generowanych za pomocą silników AI, który w najbliższym czasie będzie pierwszorzędnym problemem, zwłaszcza w kwestii weryfikacji zdalnej użytkownika. Jednak w kwestii odpowiadania na obecnie istniejące problemy, tutaj Regula odniosła duży sukces dzięki swoim profesjonalnym rozwiązaniom, Document Reader SDK i Regula Face SDK.