Konferencja pt. „Bezpieczeństwo dokumentów publicznych”
Konferencję objął patronatem honorowym Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji – Pan Tomasz Siemoniak.
Korporacja Wschód Sp. z o.o. została zaproszona do udziału w konferencji, która odbyła się 23 września 2024 r. w Akademii Policji w Szczytnie. Firmę reprezentowali CEO Jan Bokszczanin, COO Aleksander Bokszczanin oraz młodszy specjalista ds. dokumentów Mateusz Rafałko. Jednocześnie przed gronem ekspertów nasz Dyrektor Operacyjny miał możliwość przeprowadzenia wykładu pt. Narastający problem kadrowy Polskiej Policji a napływ fałszywych dokumentów do Polski. Czy technologia może pomóc sprostać wyzwaniom operacyjnym?, które zostało bardzo pozytywnie przyjęte przez uczestników konferencji. Ponadto konferencja stała się okazją do szeregu ciekawych spotkań oraz wymiany najnowszej wiedzy, a także informacji w zakresie bezpieczeństwa dokumentów publicznych i walki z fałszerstwami.
Bezpieczeństwo dokumentów publicznych jako wyzwanie operacyjne Polskiej Policji
W trakcie wystąpienia Aleksander zwracał uwagę na fakt, że Polska Policja boryka się obecnie z poważnym kryzysem kadrowym. Według danych przedstawionych przez wiceministra MSWiA, Czesława Mroczka, na rok 2024 przewidziano 108 909 etatów w Policji, z czego na początku roku zatrudnionych było jedynie 96 698 funkcjonariuszy. Daje to braki kadrowe na poziomie około 10%, a w niektórych regionach, takich jak Warszawa, odsetek wakatów sięga nawet 20%. Sytuacja ta jest określana jako największy kryzys w Policji od ćwierć wieku.
Równolegle do problemów policji w trakcie wykładu wskazane zostały dane statystyczne ujawniające trend wzrostu liczby popełnianych przestępstw przeciwko dokumentom, a co za tym idzie fałszywych dokumentów, zarówno na terytorium Polski, jak i Unii Europejskiej. Na skutek przywrócenia zimą 2023 roku kontroli niemieckiej policji federalnej na granicy polsko-niemieckiej, część migrantów próbujących wjechać z Polski do Niemiec jest odsyłana z powrotem do Polski, jednocześnie faktem jest, presja migracyjna z Białorusi na Polskę oraz napływ uchodźców wojennych z Ukrainy do Polski. To wszystko w połączeniu z ogólnym trendem nasilającej się migracji do Europy, przyczyniają się do wzrostu liczby fałszywych dokumentów w obiegu. Potwierdzają to przedstawione w trakcie wykładu dane GUS, Polskiej Straży Granicznej oraz FRONTEX.
Jednym z zaprezentowanych rozwiązań powstałego problemu operacyjnego służb, jest wykorzystanie najnowszych technologii, takich jak oprogramowanie do weryfikacji autentyczności dokumentów i weryfikacji biometrycznej, czy też mobilne stacje robocze, takie jak Regula 7310.
Fałszywe dokumenty oraz walka z nimi
Celem konferencji była wymiana poglądów oraz doświadczeń w zakresie bezpieczeństwa dokumentów publicznych w Polsce. Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele instytucji rządowych i samorządowych, środowisk naukowych, producentów dokumentów zabezpieczonych oraz służb zajmujących się bezpieczeństwem dokumentów publicznych, którzy wymienili się swoją wiedzą i doświadczeniami. Przedsięwzięcie połączone było z oficjalnym zakończeniem i podsumowaniem V edycji studiów podyplomowych w zakresie bezpieczeństwa dokumentów publicznych.
Ogólnopolska konferencja „Bezpieczeństwo Dokumentów Publicznych” została zorganizowana przez Akademię Policji w Szczytnie. Współorganizatorami powyższych studiów podyplomowych i konferencji byli: Departament Spraw Obywatelskich Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A., Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji oraz Centrum Szkolenia Straży Granicznej im. Żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza w Kętrzynie.
Konferencję otworzyła insp. dr Agata Malasińska-Nagórny – Komendant-Rektor Akademii Policji w Szczytnie, która podkreśliła znaczenie międzyinstytucjonalnej współpracy i edukacji w obszarze dokumentów publicznych. Podkreśliła też wagę studiów podyplomowych w zakresie bezpieczeństwa dokumentów publicznych przeznaczonych dla funkcjonariuszy i pracowników instytucji podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz instytucji zajmujących się szeroko pojętą pracą nad dokumentami zabezpieczonymi. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Pan dr Remigiusz Lewandowski – członek zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A, Pan Krystian Ciećka – Dyrektor Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA, Pani Monika Krasińska – Dyrektor Departamentu Orzecznictwa i Legislacji Urzędu Ochrony Danych Osobowych, insp. Iwona Marciniak-Krawczyk – Dyrektor Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, Pan Marek Borowski – Naczelnik Wydziału Dokumentów Publicznych Departamentu Spraw Obywatelskich MSWiA, Przewodniczący komisji ds. dokumentów publicznych.
W trakcie konferencji poruszono również wiele innych ważnych tematów dotyczących bezpieczeństwa dokumentów publicznych w Polsce, m.in.: kwestię funkcjonowania ustawy Bezpieczeństwo dokumentów publicznych. Omówiono także zjawisko przestępczości przeciwko wiarygodności dokumentów publicznych, nowoczesne standardy w zakresie zabezpieczania dokumentów publicznych i problematykę kontroli autentyczności dokumentów publicznych.