Czytniki dokumentów Regula zostały wykorzystane przez Korporację Wschód w celu wsparcia Uber w stworzeniu ogólnopolskiej sieci centrów weryfikacji kierowców.
Uber to aplikacja technologiczna łącząca pasażerów z kierowcami, która zrewolucjonizowała sposób podróżowania. Od momentu powstania w 2009 roku, Uber odnotował dynamiczny rozwój, rozszerzając swoją działalność na wiele miast na całym świecie. Obecnie działa w ponad 10 000 miastach w ponad 71 krajach, co czyni go jedną z największych platform przewozowych na świecie.
W Polsce Uber jest dostępny w 25 lokalizacjach: Warszawa, Poznań, Kraków, Wrocław, Łódź, Trójmiasto, Aglomeracja Śląska, Lublin, Szczecin, Bydgoszcz, Rzeszów, Radom, Toruń, Kielce, Białystok, Częstochowa, Olsztyn, Płock, Koszalin, Opole, Legnica, Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Elbląg i Kalisz.
Obecność Ubera w różnych miastach nie tylko zrewolucjonizowała sposób podróżowania, ale także wywarła znaczący wpływ ekonomiczny. Platforma stworzyła możliwości zarobkowe dla wielu osób, umożliwiając im pracę jako niezależni kierowcy we współpracy z platformą.
W Polsce od 2020 roku Uber posiada licencję jako pośrednik w przewozie osób i współpracuje jedynie z partnerami posiadającymi licencję taxi. Firma nieustannie inwestuje w funkcje bezpieczeństwa i inicjatywy mające na celu zapewnienie bezpiecznych doświadczeń zarówno dla pasażerów, jak i kierowców.
Obejmuje to sprawdzanie przeszłości kierowców, śledzenie GPS oraz pomoc w nagłych wypadkach dostępna w aplikacji. Program weryfikacji kierowców jest częścią ciągłych działań mających na celu podnoszenie standardów bezpieczeństwa na swojej platformie i w całej branży, uzupełniając technologię weryfikacji w czasie rzeczywistym, wprowadzaną od 2019 roku.
Przed rejestracją na platformie Uber każdy kierowca, który chce przewozić pasażerów, musi spełnić szereg wymogów prawnych. Między innymi należy przedstawić dokumenty: dowód osobisty lub paszport oraz prawo jazdy (ważne przez co najmniej rok). Dodatkowo firma weryfikuje zaświadczenia o niekaralności oraz pomyślne przejście badań lekarskich i psychologicznych. Kierowcy muszą posiadać własną licencję taxi lub pracować u innego przedsiębiorcy na podstawie jego licencji.
Wcześniej dokumenty były weryfikowane ręcznie przez pracowników Ubera oraz za pomocą aplikacji wykorzystującej algorytmy AI. Stara metoda miała dwa problemy: była czasochłonna i nie gwarantowała ochrony przed zaawansowanym fałszowaniem dokumentów.
W połowie grudnia 2022 roku Uber stał się pierwszą firmą w Polsce, która uruchomiła proces weryfikacji osobistej kierowców
W listopadzie 2022 roku otwarto pierwsze Centrum Weryfikacji w Warszawie. Biuro to służy jako dedykowane centrum, gdzie kierowcy przedstawiają swoje prawa jazdy i dokumenty tożsamości do szczegółowej weryfikacji. Jeśli kierowca nie przyjdzie do biura i/lub nie przejdzie procedury weryfikacji dokumentów, jego dostęp do konta zostaje zablokowany, co uniemożliwia mu wykonywanie przejazdów do czasu osobistego przedstawienia dokumentów.
Od otwarcia pierwszego Centrum Weryfikacji, firma rozszerzył zasięg i otworzył dwa kolejne biura w Krakowie i Poznaniu.
W listopadzie 2022 roku przedstawiciele polskiego dystrybutora firmy Regula – Korporacja Wschód – zgłosili się do Ubera z propozycją przetestowania sprzętu. Po pomyślnym zakończeniu fazy pilotażowej, Korporacja Wschód i Regula wyposażyły biura Ubera w czytniki dokumentów Regula 70X9 z wbudowanym komputerem i monitorem USB Multi Touch, a eksperci kryminalistyczni z Korporacji Wschód przeprowadzili specjalne szkolenie z ich obsługi.
Urządzenia wykorzystują najnowocześniejsze technologie, takie jak automatyczna identyfikacja typu dokumentu i rozpoznawanie znaków optycznych (OCR), oraz pozyskują dane z MRZ, chipów RFID i kodów kreskowych w celu dalszego porównania danych tekstowych i graficznych.
Każda stacja robocza wyposażona jest także w technologię Automatycznej Kontroli Autentyczności, która szybko ocenia integralność dostarczonych dokumentów, wykrywając wszelkie oznaki fałszerstwa lub modyfikacji. Wszystkie te funkcje, wraz z zintegrowanymi źródłami światła, znacznie zmniejszają ryzyko zatrudnienia potencjalnych oszustów.
Aktualny proces pracy na bazie czytników dokumentów Regula, wykonywany przez pracowników Ubera wygląda następująco:
- Krok 1 Porównanie dokumentów dostarczonych przez kierowcę z dokumentami załadowanymi w aplikacji Uber.
- Krok 2 Przegląd certyfikatu o niekaralności.
- Krok 3 Weryfikacja autentyczności paszportu/dowodu osobistego oraz prawa jazdy za pomocą Regula 70X9.
- Krok 4 Zrobienie zdjęcia profilowego kierowcy.
- Krok 5 Finalizacja weryfikacji w systemie: wprowadzenie danych, załadowanie dokumentu i zdjęcia profilowego.
Uber jest zadowolony z rezultatów i dostrzega realną zmianę w procesie weryfikacji. Doceniono, jak prosta była instalacja, a także szkolenie i wsparcie, jakie otrzymali ich agenci w zakresie obsługi sprzętu. Obecnie proces weryfikacji przebiega bardzo płynnie i bez zbędnych opóźnień.
Dzięki wdrożeniu Regula 70X9, liczba zweryfikowanych kierowców znacznie wzrosła. Na początku jedno biuro mogło sprawdzić około dwustu kierowców tygodniowo — teraz ta liczba się potroiła.
Zintegrowany moduł Automatycznej Kontroli Autentyczności skutecznie pomaga w ujawnianiu fałszywych dokumentów. W ciągu jednego miesiąca, w jednym tylko mieście ponad 30 fałszerstw dokumentów. Świetne wyniki poskutkowały stworzeniem Case Study!
Proces osobistej weryfikacji kierowców był i nadal jest dużym wyzwaniem logistycznym, ale wierzymy, że nasze wysiłki pomogą poprawić bezpieczeństwo w transporcie. Dzięki urządzeniu Regula, pierwszy etap przebiegł dla nas bardzo sprawnie. Proces ten, choć długotrwały, jest z pewnością skuteczny.
— Marcin Konrad Moczyróg, Dyrektor i Globalny Menedżer Uber Rides, Europa Środkowa i Wschodnia |